נורת גידול

נורת גידול

נורת הגידול, כאשר מתבצע גידול פנים בחלל סגור, תפקידה לדמות את השמש (האור), אשר נדרשת לתהליך הפוטוסינתזה של הצמח.

השמש היא המלכה של עולם הצומח. 

במרוצת מאות מיליוני שנים היא מעניקה חיים והתחדשות לעולם על ידי עידוד תהליך הפוטוסינתזה בצמחים ועד לאחרונה לא היה מי שבאמת העז לנסות להחליף אותה.

פוטוסינתזה, בקצרה, היא תהליך אשר באמצעות פחמן דו חמצני (מהאוויר) ומימן (אשר מגיע מהמים) הצמח מייצר סוכרים ופחמימות ומתפעל את המטבוליזם שבסופו של דבר יוביל לצמיחת פרחים ופירות, ובמקרה של צמח הקנאביס- פרחים ותפרחות.

סוגי נורות גידול אשר נמצאות בשימוש בתעשיית גידול הקנאביס הרפואי:

  • נורת נתרן לחץ גבוה (נל”ג \ HPS) : נורות נל”ג מתאימות בעיקר לתקופת הפריחה ומפיקות תאורה בטמפרטורה יחסית מאוד גבוה, אשר יחד עם שינוי מחזורי האור היומיים של הצמח משתמשת כמעין “מאתחל” לשינויים ההורמונליים אשר מתרחשים בצמח ובהמשך יניבו פרחים ותפרחות. אורך החיים הממוצע של נל”ג הוא בערך 20,000 שעות עבודה, אך מומלץ להחליף נורה בעת ההתקרבות ל18,000 שעות עקב הבלאי כמובן שיכול להוביל לירידה בתפוקה הסופית.
  • נורת לד (LED) : נורת הלד היא המילה האחרונה בתחום החיסכון בחשמל והשמירה על החום בסביבת הגידול, נורות הלד לא תמיד היו כאן, איתנו בסצנת הקנאביס אך לאחרונה עם תפיסת התאוצה של תעשיית הקנאביס, תעשיות ההידרופוניקה וגידולי הפנים השימוש בהן נעשה יותר ויותר נפוץ. בנוסף, בניגוד לנורת לחץ גבוה, נורת הלד יכולה להיות מותאמת באופן אישי לשלבי הפריחה או הגדילה ולהתאים לכל אורך מחזור החיים של הצמח מבלי כל צורך בהחלפת נורה נוספת במהלך המחזור. נורות הלד הן שחקן כאמור יחסית חדש בשוק, והביקוש אליהן גדול מאוד לעומת מספר המקומות אשר מייצרים את נורות אלו באופן ייעודי לגידול קנאביס, ובכך המחיר שלהן עשוי לנוע בין 500 ש”ח לגרסאות הפשוטות לאוהלים הקטנים, וגם עד לעשרות אלפי שקלים ללוחות מלאים לשימוש בחללים גדולים – אך אם לוקחים בחשבון שצריכת החשמל יכולה להיות חסכונית יותר גם עד כ-80%, פתאום נורת הלד נראית כמו אופציה הגיונית לחלוטין כשמדובר בגידולי קנאביס בחללים גדולים וסגורים אשר מצריכים השקעת תאורה.
  • נורת פלורסנט (Fluorescence): גם בחלקת הפלורוסנטים, העולם הטכנולוגי השתדרג לטובת המגדל בעוד מספר הולך וגובר של מגדלים מדווחים כי עברו לגדל עם נורות פלורסנט מסוג T5 ומדווחים על גידולים מוצלחים יותר ויותר. אולם למרות הביקורות החיוביות עדיין רוב המגדלים מעדיפים להשתמש בנורות פלורסנט אך רק עבור השלבים המוקדמים, של הצמיחה, גם בשביל לנצל את החום הנמוך שהוא מפיק – וגם בגלל האור הכחול שהוא מקנה לצמח.
  • נורת “מטאל הליד” (MH) : נורות אלו מתאימות בעיקר לתקופת הצמיחה, הן מפיקות אור בטמפרטורות יחסית נמוכות אשר מעודד את צמח הקנאביס לצמוח באופן “דחוס” יותר וכך מונע ממנו להתארך יתר על המידה ובנוסף משפר את התפוקה הסופית על-ידי צמיחה של יותר נקודות חיבור צמודות יותר בין הענפים, דבר אשר יוביל ליותר תפרחות. לנורות מסוג זה יש אורך חיים ארוך יחסית עם מעל כ-10,000 שעות עבודה. אך מומלץ להחליף נורה כאשר מגיעים לבערך 9,000 שעות עבודה מאחר ותפוקת האור יורדת עם הזמן, כמובן בגלל הבלאי.

השאר את התגובה שלך