אונקולוגיה

אונקולוגיה

רפואה אונקולוגית היא תחום בעולם הרפואה אשר משתייך לעץ הרפואה הקלינית העוסק באבחון, חקר ומניעת מחלת הסרטן, התפרצויות של התנהגות סרטנית בתאי הגוף השונים, וכן בטיפול בחולי סרטן שמטרתו להקל על סבלם היומי ולבסוף להצליח למנוע את התפשטות המחלה או לעקורה משורש הבעיה ולנסות למנוע את חזרתה.

רופא אונקולוג עשוי להחזיק בהסמכה של רופא כירורג או מומחה לרפואה פנימית, זאת למרות שרוב האונקולוגים אינם בעלי הסמכה זו ואינם לוקחים חלק בניתוחים.

רופא אונקולוג אחראי לבדוק את בריאותו של החולה, לתכנן ולרכז עבורו את תוכניות הטיפול והפעולות הטיפוליות המיועדות לו, וללוות את החולה לאורך כל הדרך עד לעצירה מלאה של המחלה וריפוי שלה, לפחות באופן זמני.

כיום ישנם מאות רופאים אונקולוגים פעילים במדינת ישראל, רובם במסגרת מערכת הרפואה הציבורית אך חלקם עובדים במרפאות אונקולוגיות פרטיות שמציעות אבחנה, ניתוחים וטיפולים מסוגים שונים. חלק גדול יחסית (בהשוואה לתחומים אחרים) מאותם רופאים סיימו קורס הסמכה חובה של משרד הבריאות שבלעדיו לא ניתן לעבוד בענף הקנאביס, זאת כיוון שטיפול בקנאביס רפואי נפוץ במיוחד כטיפול משלים לחולי סרטן שעוברים הקרנות וכימותרפיה.

מטופל אונקולוגי מאובחן אשר חפץ בהוצאת רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, 

יצטרך לעבור מספר שלבים:

  • טיפול הקרנות או טיפול כימותרפי, כלומר כל מטופל רשאי לקבל רישיון לקנאביס רפואי במהלך טיפול כימותרפי, וגם חצי שנה לאחר סיומו לשם הקלה בכאבים, הקאות ובחילות.
  • כאשר המטופל סובל מכאבים בעקבות מחלת הסרטן בשלב הגרורתי – יש למצות את כל אפשרויות הטיפול המקובלות, ולאחר מכן ניתן להמשיך את הטיפול בקנאביס לצורך שיכוך כאב.
  • בחלוף החצי שנה מאז סיום טיפולי הכימותרפיה הרופא סבור המטפל כי יש להמשיך טיפול בקנאביס, הוא יצטרך להגיש בקשה חוזרת ויפרט את הסיבות.

השאר את התגובה שלך